February 1, 2023, 10:48 pm

Изет Меџити ќе го менува Петре Шилегов?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Политичките случувања влегуваат во нова фаза во пресрет на локалните избори што се очекуваат во октомври. Во овој случај, најголемата албанска партија не може да остане рамнодушна, пренесува Тетовасот.

Неофицијално дознава Тетовасот Изет Меџити ќе е кандидат за градоначалник на Скопје.

Останува отворено прашањето дали тој ќе е заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за престојните локални избори?

ДУИ очекува нова победа на овие избори и да ја задржи политичката доминација во Македонија како единствена политичка сила што не изгубила ниту еден изборен циклус.

Во согласност со ситуацијата и овие важни избори, ДУИ започна да ги намалува внатрешните партиски тензии меѓу некои високи лидери кои и покрај тоа во најголемата албанска партија отсекогаш се сметаа за дополнителен стимул за внатрешна партиска демократија.

Во таа насока, истовремено се појавува и еден од главните протагонисти, Изет Меџити, една од главните фигури што освои неколку изборни циклуси во Чаир, но овој пат во друга насоката на политички активности во рамките на партијата со најава дека ќе добие нова улога.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This