January 21, 2022, 11:40 am

Израел доби нов премиер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Лидерот на најголемата израелска опозициска партија „Јеш Атид“, Јаир Лапид, кому претходно му беше даден мандат од претседателот на Израел, Рувен Ривлин, да формира влада, рече дека постигнал договор за коалиција и дека ќе формира нова влада.

Специфичноста на идната израелска влада ќе биде ротација на премиерот за две години.
Првиот премиер ќе биде лидер на партијата „Јамина“, Нафтали Бенет, а Лапид ќе го замени за две години, објави Кабинетот на претседателот на Израел.

Ривлин му честиташе на Лапид за договорот за формирање влада преку Твитер и изрази надеж дека Собранието на Израел ќе го потврди тоа наскоро.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This