September 23, 2023, 7:28 pm

Нема да се укинува историја, туку ќе се фузира во заедничка наставна програма

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зоран Заев продолжува и натаму да ја шокира македонската јавност со своите политики. На денешната прес конференција на премиерот истакна дека фузирањето на предметите во училиштата се користи за да се отстранат од образованието кои се небитни и вишок.

-Она кое што е предочено пред јавноста е модел, веќе почнуваат да се организираат дебати во институциите, во Владата, надвор од Владата, самате фела и слично. Да не заборавиме прво дека образованието постои поради учениците, тој дел од дебатата кој што гледам се фаќаат засегнати наставници ќе ми извинат, поради тоа што образованието постои поради учениците. Нашата намера не е да укинеме, историја, географија, физика, не. Фузирањето значи ефикасност намалување на наставни содржини кои што се вишок и не им се потребни со цел да добијат дополнително можност за општествени и социјални дејности во школскиот ден, односно периодот од денот кој што децата го поминуваат во училиштата, вели Заев.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This