January 20, 2022, 12:02 am

Италија зa eдeн мeceц цeлocнo ќe ги ykинe мepкитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Италијанските власти најавуваат целосно укинување на мерките против коронавирус следниот месец, вклучително и полицискиот час и забраната за гости и во затворените делови на рестораните.

Ефектот е веќе видлив, забележан е бум во резервациите што ги направија Италијанците за 2 јуни, Денот на Републиката, пренесува весникот „Стампа“.

Врз основа на веќе направените резервации во туристички места на море, планина и претежно во структурите на таканаречениот рурален туризам, Федерацијата на сопственици на хотели проценува дека девет милиони Италијанци ќе одат на патување.

Престојот во куќи кои се занимаваат со рурален туризам, а ги има 24.000 во Италија, е многу популарен меѓу Италијанците поради пониските цени, но и фактот дека тие се близу до местото на живеење и можат да бидат добар избор за краток годишен одмор.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This