January 17, 2022, 1:41 am

Кина одобри лек за третман на Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кина го одобри лекот за третман на заболените од Ковид-19.

За разлика од превентивната вакцина, третманот со лекот е наменет за избегнување на компликациите кај инфицираните.

Кинеската агенција за лекови јави дека дава „итно одобрение” за кинескиот третман против Ковид-19.

Лекот се заснова на моноклонални антитела кои се врзуваат за шилестиот протеин на коронавирусот, намалувајќи ја неговата способност да навлезе во клетките.

Клиничките испитувања покажуваат дека лекот го намалува ризикот од хоспитализација и смрт на пациенти кои може да развијат потешка форма на ковид-19.

Во Кина, која дозволува употреба само на домашни вакцини, вакцинирани се повеќе од 70 отсто од населението.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This