January 17, 2022, 6:19 pm

Курти избран за премиер по втор пат за една година

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Лидерот за самоопределување Албин Курти беше избран за премиер на Косово по втор пат за помалку од една година.

Албин Курти беше избран за премиер на Косово со 67 гласа „за“ и 30 „против“, од 107 присутни пратеници. Српската листа и ПДК не гласаа за оваа влада. Владата има 15 министри, од кои единствен српски министер е Горан Ракиќ од Српската листа.

Куртија беше поддржана од 67 пратеници за позицијата премиер, 30 беа против и немаше воздржани.

Кабинетот на Курти ќе брои 18 члена, со 15 министри.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This