January 18, 2022, 2:11 am

Лукашенко пpecече: Крим бил и останува руски

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, порача дека црноморскиот полуостров Крим и припаѓа на русија.

Тоа е прва ваква изјава на Лукашенко по долг период на воздржаност.

Крим е де факто руски Крим. По референдумот, Крим стана и де јуре руски – изјави Лукашенко во интервју за руската државна агенција Риа Новости.

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, за изјавата на Лукашенко истакна дека „нема потреба ништо да се направи и не треба да се носат закони“ за признавање. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, од друга страна, вели дека дејствијата на Лукашенко се она што е важно и го предупреди Минск во случај на официјалното признавање на Крим за руски.

FacebookTwitterCopy Link

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This