February 28, 2024, 1:28 pm

Македонија означена како земја со засилен раст на заразени од ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Њујорк Тајмс“ објави мапа од сите земји во светот каде што е присутна заразата со коронавирусот, но со првична цел – да се издвојат државите кои во моментов доживуваат засилен раст на заразени од ковид-19.

За жал, една од тие земји обележани со црвена боја е и нашата. Како што може да се забележи на мапата, Македонија е во друштво на Либија, на Ирак , Суринам, Габон и Ел Салвадор.

Речиси секоја земја во светот има коронавирус, покажува мапата. Сепак, многу држави продолжуваат и понатаму да се соочуваат со сè поголем број случаи на заразени со ковид-19. Најголеми жаришта има во Латинска Америка, во Африка, во Азија и на Блискиот исток“, пишува „ Њујорк Тајмсс“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This