January 21, 2022, 12:54 pm

Меркел: Згoлeмyвaњeто нa бpojoт нa нoвoзapaзeни тpeбa дa нe зaгpижи cитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел рече дека е „многу загрижена“ за зголемувањето на бројот на новозаразени со коронавирус и хоспитализирањата и ги повика луѓето да не бидат невнимателни во пандемија. 

– Тоа треба да нѐ загрижи сите. Но, фактот што, на пример, два или три милиони Германци над 60 години сè уште не се вакцинирани, ме растажува, бидејќи тоа би било промена за нив лично, но и за целото општество, изјави Меркел за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне сонтагсцајтунг”. 

Германија не ја направи вакцината задолжителна за ниту една група, став што Меркел сè уште го дели. Во однос на ограничувањата наметнати од Германија за време на пандемијата, Меркел рече дека „должност на државата е да го заштити здравјето на што е можно повеќе луѓе и да спречи пренатрупаност на болниците”. 

– Се разбира, има многу простор да се разговара за оваа или онаа мерка, додаде Меркел.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This