January 20, 2022, 12:39 am

Навивачи на ЕП зapaзени со Делта сојот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тројца навивачи кои присуствуваа на натпреварот на ЕП 2020 меѓу Данска и Белгија минатата недела во Копенхаген, беа позитивни на тестот за делта варијанта на коронавирусот, пренесува Daily Sabah

Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике и Управата за безбедност на пациентите во средата соопштија дека биле повикани 4.000 гледачи од шест специфични блока на стадиони да направат ПЦР-тест.

Од почетокот на април, откриени се 247 случаи во Данска.

Делта варијантата, идентификувана за прв пат во Индија, може да претставува 90% од новите случаи со КОВИД-19 во Европската унија во наредните месеци, соопшти претходно истиот ден агенцијата за контрола на болести на блокот.

„Делта варијантата е пренослива од другите циркулирачки варијанти и проценуваме дека до крајот на август таа ќе претставува 90%“ од новите случаи во ЕУ, соопшти Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) како агенција Франс Прес (АФП) објави.

Според ЕЦДЦ, делтата варијанта (Б.1.617.2) е 40-60% повеќе пренослива од алфа-варијантата (Б.1.1.7) за првпат забележана во Англија .

Агенцијата со седиште во Стокхолм очекува дека делта ќе сочине 70% од сите нови инфекции со коронавирус во Европската унија и придружните земји Норвешка, Исланд и Лихтенштајн веќе на почетокот на август. До крајот на август оваа бројка се очекува да достигне 90%.

„Многу е веројатно дека варијантата делта ќе циркулира широко во текот на летото, особено кај помладите лица кои не се насочени кон вакцинација“, рече директорот на ECDC Андреа Амон. „Ова може да предизвика ризик поранливите лица да бидат заразени и да доживеат тешка болест и смрт доколку не бидат целосно вакцинирани“, рече таа во изјавата, според забелешките што ги носи Дојче Пресе-Агентур (ДПА).

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This