January 17, 2022, 4:54 pm

Не биле 41: МЗ со kopeкција на вчерашниот број на пoчинaти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Седумнаесет лица од вчерашната статистика не биле починати во последното деноноќие, изјавуваат од Министерството за здравство. Вчера беше соопштено дека во последните 24 часа пријавени се 41 починат од компликации од Ковид-19, а сега за Телма од Министерството изјавиле дека се само 24.

Останатите сега само се евидентирале затоа што починале во приватни болници или дома, па пријавувањето одело преку матичните лекари. Инаку меѓу починатите имаше и млади лица. Осумнаесетгодишна е мајка на шестмесечно бебе, а починаа и луѓе кои имале 23 и 31 години.

Од Министерството велат дека од вкупно починати 41 пациенти само 11 биле без хронични заболувања, 29 од нив се со повеќе од две хронични заболувања а сите имале и кардиолошки болести.

Тврдат дека нема грешки во лекувањето.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This