January 18, 2022, 2:21 am

Неделава почнува масовното тестирање на учениците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Од оваа недела се очекува да почне тестирањето на 8200 ученици од основните и средните училишта во рамки на најавениот скрининг. Тестирањето ќе се одвива по случаен избор од регистарот на Е-дневникот и е во согласност на нивните родители.

Скринингот е предвиден да трае пет дена, а дневно да бидат тестирани по околу 1.600 деца, во самите училишта од мобилни екипи. Како што појаснуваат надлежните, тестирањето во средните и основни училишта ќе се врши се со цел да се добие податок за евентуална трансмисија на вирусот во училиштата.

Според податоците на Министерството за образование и наука, досега во училиштата се вакцинирани околу 75 отсто од наставниците, додека настава на далечина следат околу два проценти од учениците.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This