January 17, 2022, 4:57 pm

Николоски: “3aкoнoт зa cyбвeнциoниpaњe нa плaти кoe гo вeти Заев зa oд oктoмвpи нe e пoднeceн вo Собранието, нeмa дa имa cyбвeнции вo oктoмвpи”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Има две причини зошто Македонија се соочува со ова, едната е секако светската епидемија на корона вирусот, но вториот е исклучително лошиот менаџмент на владата и тука има две одговорни лица со име и презиме, тоа е Зоран Заев и Венко Филипче. Ако Филипче не убедуваше дека ќе има вкупно 2.000 заболени во Македонија, ние гледаме дека само за една недела има повеќе од 2.000 заболени. Ова е една тотална стихија, не знаат што прават, не знаат каде ја водат работата, ниту во здравствениот дел, ниту во економскиот дел. ВМРО-ДПМНЕ е секако тука да ги поддржи сите оние мерки кои ќе водат кон запирање на економската катастрофа која што надвиснува над Македонија и намалување на бројот на заразени и за жал починати лица, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник Александар Николоски во денешното вклучување во дневникот на ТВ Сител.

Николоски, посочи дека и покрај најавите за субвенционирање на платите за месец октомври, ноември и декември за поддршка на стопанството, законот се уште не е пристигнат во македонското собрание, додавајќи дека се најавува истиот да пристигне до понеделник или вторник, но како што рече собранието да е нотаријат, а не собрание, не може за пет дена да ја заврши работата. Според Николоски ова е еден несериозен однос од страна на Зоран Заев и од страна на останатите одговорни.

-Но, само еден пример Зоран Заев пред само еден месец најави дека ќе има пакет за поддршка на македонското стопанство од кои што клучно е субвенционирање на платите за месеците октомври, ноември и декември. Она што можам да го кажам како пратеник во македонското собрание е за тој закон профункционира мора да биде усвоен до први ноември, затоа што плата за претходниот месец се дава во следниот месец. Законот се уште не е стигнат во македонското собрание, има некои најави дека ќе стигне во понеделник или во вторник. Собранието да е нотаријат, а не собрание, не може за пет дена да ја заврши работата. Ова е еден несериозен однос од страна на Зоран Заев и од страна на останатите одговорни. Значи најавуваат закон, тој закон не го доставуваат до собранието, на крај го доставуваат до 5 до 12 и очекуваат мерките да се реализираат, што директно ги доведува во опасност стопанството во Македонија, десетици илјади работни места. Да не зборувам за здравствениот дел каде што има комплетен колапс и комплетна стихија во менаџирањето на истите, изјави Николоски.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This