January 17, 2022, 4:35 pm

Николоски: “Во Македонија чeтиpи гoдини нeмa дojдeнo нитy eднa cтpaнcкa диpeктнa инвecтициja”

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Македонија четири години нема дојдено ниту една странска директна инвестиција. За разлика од кај нас, во соседна Србија, јапонска компанија ќе инвестира две милијарди долари за производство на електрични мотори, изјави потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во утринската програма на Алфа телевизија.

Тоа сериозно ќе ја зголеми економијата во Србија, земја која пред 10 години ја копираше Македонија, односно она што го прави во делот на привлекување на странски директни инвестиции, а сега Србија е недостижна. Во Србија има над 4 милијарду евра годишно странски директни инвестиции, а еве една од нив е и најголемата јапонска компанија која ја избра Србиј од сите други европски земји, изјави Николоски.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This