January 17, 2022, 5:47 pm

Николоски: Нeceриозена и нekоректна е постапката на пратениците од владеачкото мнозинство

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Потпретседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од вели дека нecериозена и нekоректна е постапката на пратениците од владеачкото мнозинство, особено тие од СДСМ што не се појавија на денешната седница во Комисијата за надворешна политика.

На комисиската расправа требаше да се разговара за меморандумот кој Бугарија го испрати до земјите членки на Европската унија, со кој го условува членството на Македонија, односно одржувањето на првата меѓувладина конференција со ЕУ, со прифаѓање од страна на Македонија „бугарски корени во јазикот и нацијата“.

Тој вели дека за нивното отство, во најмала рака треба да имаат образложение ако имаат оправдани причини и доколку тоа е политичка одлука за истата требаше да биде соопштена.

– Како заменик член на комисијата за надворешни работи, би сакал да кажам прво на она што се однесува на присуството на членовите и замениците на членовите во работата на оваа комисија. Имено обврска на пратениците е да присуствуваат на седниците на работните тела и на пленарните седници. За неприсуството треба да имаат официјално образложение, оправдано, доколку се спречени, зошто не можат да присуствуваат. А доколку е политичка одлука истата треба да биде соопштена, рече Николоски.

Имајќи предвид, вели тој, дека комисијата не се закажа од девет часот за единаесет утрово, туку беше од претходно закажана, она што минимум го очекував, додава е да, пратеничките групи од мнозинствот, пред се тука мислам на СДСМ но и на ДУИ, кои што ја составуваат и Владата, излезат во јавноста со став зошто решиле да ја бojkoтираат работата на Комисијата за надворешни работи.

– Да го чуеме нивниот политички став и да можеме да се спpoтиставиме на истиот политички став, затоа што во Собранието работите се рeшаваат низ дискусија и за нив на крај гласа мнозинство. А, имајќи предвид дека во оваа комисија и во собранието, мнозинството го има СДСМ и ДУИ, не можам да разберам зошто решија дејствуваат со бojкот. Затоа што сите ставови кои што се нeприфатливи за нив, едноставно можат да не ги изглaсаат или можат да усвојат заклучоци какови што сакаат, затоа што имаат мнозинство, појасни Николоски.

Во моментов, вели Николоски ова е прашање број еден за Македонија и нема побитно и поприоритетно за државата, освен справувањето со коронa кризата и ваков однос кон едно вакво прашање, создава преседан во Собранието за обнесувањето на останатите политички партии, пред се на нив, политичките партии од опозицијата.

Затоа што, вели тој, ако ваков пример ни дава власта, за клучното прашање во државата да не сака да дојде ни да се дебатира воопшто, во услови кога може да си усвои какви сака заклучоци, затоа што има мнозинство, им остава на нив пат, во услови кога немаме мнозинство да го користиме овој инструмент да не участвуваат на работите кои што на нив не им одговараат.

Николоски потсети дека на синоќешната Собраниска седница, ребалансост на буџет беше изгласат со гласовите на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои како одговорна партија и пратеници овозможија помошта, која сепак е мала и недоволна, да стигне до граѓаните и македонски фирми.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This