January 17, 2022, 5:45 pm

Нов изум на јапонски научници – маските кои сјаат под УВ кога имаат трага од Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тим на научници од универзитет во западна Јапонија разви маски кои, доколку содржат траги од коронавирус, сјаат кога се изложени на ултравиолетова светлина.

Тим од Универзитетот во префектурата Кјото, предводен од Јасухир Цукамото (52), се надева дека маските ќе им овозможат на корисниците лесен начин да се тестираат за коронавирус, пренесува агенцијата Кјодо.

Антителата извлечени од јајцата од ној се користат за правење маски, бидејќи овие птици се способни да произведат неколку различни видови на антитела или протеини кои ги неутрализираат туѓите ентитети во телото.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This