January 24, 2022, 10:59 am

Нова бpyка за државата: Беса Транс работела и пред да добие лиценца за туризам

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Компанијата Беса Транс организирала туристички аранжмани во периоди кога за тоа немала лиценца, покажуваат понудите на нејзината веб страна.

Според податоците од министерството за економија, лиценца за туристичка дејност добила во декември 2020 година, но една од понудите датира од мај 2019-та, анализира „Радио Слободна Европа“.

Лиценците и одземената документација на превозникот Беса Транс од македонското обвинителство се предадени на бугарското обвинителство, кое ги истражува причините за големата сообраќајна несреќа која минатата недела се случи на бугарската магистрала Струма, при што во опожарен автобус загинаа 45 луѓе.

По прес конференцијата на македонските министри во петокот, се отворија неколку прашања за тоа како некои фирми под радарот на институциите со години вршат злоупотреби и не ги почитуваат правилата.

Целата анализа на „РСЕ“ може да ја најдете тука.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This