January 18, 2022, 2:53 am

Ослободен затвopeник кој 131 ден штрајкувал со глад во затвор во Израел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Израелските власти денеска го ослободија палестинскиот затвореник Кајед Фасфус, две недели по потпишувањето на спогодбата за ослободување со која заврши неговиот маратонски 131-дневен штрајк со глад, соопшти Клубот на палестинските затвореници.

Фасфус (32) остана во израелската болница од крајот на штрајкот на 23 ноември, објави АП.

Палестинскиот затвореник Кајед Фасфус е еден од шесте затвореници кои започнаа штрајк со глад во знак на протест против контроверзната израелска политика на „административен притвор“, која дозволува осомничените да бидат држени на неодредено време без обвинение.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This