January 27, 2022, 9:36 am

Османи обjacни кaкo Миленковски зaминaл нa миcиja вo OБCE

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бидејќи ние го превземавме претседателството со ОБСЕ, ние донесовме одлука бројот на дипломати да биде зголемен. Јас одлучив да одат дипломати кои имале барем еден мадат во ОБСЕ. Миленковски ги исполнуваше условите односно имаше национален сертификат, еден мадат во ОБСЕ како и двегодишно искуство во МНР, објасни денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска со Заменик-шеф, Миле Миленковски на македонската мисија во ОБСЕ во Виена кој беше  уапсен откако Интерпол распишал потерница по него, затоа што во 2018 година му помогнал на Левон Саркисјан, братот на ерменскиот претседател Серж Саркисјан, да пребега од Ереван во Виена.

Тој напомена дека се останато што ќе се слушне поврзано со скандалот е дневна политика и шпекулации.

-Може ќе звучи лошо, но ќе кажам дарго ми е што е упатен затоа што ако тој не беш упатен ќе продолжеше да има дипломатски пасош и да има национален сертификат ќе оснатеше до МНР и ќе имаше пристап до документите и ова ја покажува слабота во некои во истуции како и во нашето министерство кое треба да се реши, кажа Османи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This