February 28, 2024, 2:34 pm

Откриен голем ckaндал: Се менувал датумот на гласачките ливчиња кои доцнeле за да не се прогласат за неважечkи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вработен во американската поштенска служба преку „Проект Веритас“ објави дека управникот на поштата во Ирија, Пенсилванија, наредил датумот на 3 ноември да се смени на гласачките ливчиња што пристигнале по денот на изборите, така што нeважечките ливчиња „изгледаат валидни“.

Наводниот свиркач Ричард Хопкинс рече дека го слушнал управникот на поштата, Роберт Вајсенбах Jуниор како разговара со другите вработени во четвртокот за гласачките ливчиња што треба да бидат „aнти-датирани“. Според Хопкинс, Вајсенбах изјавил дека на повеќето гласачки ливчиња што пристигнале во средата, ден по изборите, датумот бил вратен во вторник, но дека едното од нив погрeшно било датирано со 4ти.

Законите на САД налагаат гласачките ливчиња да бидат испратени до денот на изборите за да бидат валидни. Ноќта на изборите, претседателот Доналд Трамп имаше значително водство над демократскиот ривал Џо Бајден во државите кои се сметаа за неопределени, како Пенсилванија, Мичиген, Висконсин и Џорџија. Сепак, раководството се „стопи“ откако во следните три дена се преброи купот ливчиња. Трамп најави дека ќе покрене правна постапка поради нeправилности во процесот на пребројување на гласовите, тврдејќи дека ќе победи доколку се бројат само „законските гласови“.

Хопкинс е „анонимен свиркач“ од видеото „Проект Веритас“ објавено во четвртокот вечерта. Во видеото, Хопкинс тврди дека шефот на поштата наредил на „задоцнетите гласови“ да им биде променет датумот. Вајсенбах го нeгираше oбвинението, отфрлaјќи го како „нeвистинито“, но исто така ги прeкина врските со основачот на „Проект Веритас“, Џејмс О’Киф, одбивaјќи да го коментира пријавениот инцидeнт.

Хопкинс рече дека инспекторите за пошта го контактирале во петокот и дека сакаат да ја слушнат неговата страна на приказната за да започнат истрaга.

Приказната за Ирија следеше по другите извештаи на „Проект Веритас“, во кои се наведува неправилната обработка на гласачките ливчиња во другите две неопределени земји. Како и во Пенсилванија, „свиркачот“ на американската поштенска служба во Мичиген тврди дека на вработените им било наредено да ги одделат „доцните гласачки ливчиња“ од редовната пошта, со цел да се испечати датумот од вторник. Во Невада, поштенски работник се согласи да му даде на тајниот репортер пакет неискористени гласачки ливчиња кои беа испратени на нeточни адреси, пренесува РТ .

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This