February 1, 2023, 11:58 pm

Пo Божиќ зaпoчнyвa вakциниpaњeтo вo Гepмаaнијa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вакцинацијата низ цела Европска унија, каде Германија сега има ротирачко претседателство до крајот на годината, веројатно ќе почне на 27 декември.

Германија ќе почне со вакцинирање на населението против ковид-19 на 27 декември каде прво ќе се вакцнираат во домовите за стари лица, соопштија здравствените власти.

Одлуката е донесена на состанокот на сојузниот министер за здравство Јенс Шпан и неговите колеги од 16-те германски провинции. Шпан ги информираше учесниците на состанокот за претстојното одобрување и испорака на вакцината изработена од компаниите Фајзер и БиоНТех.

Вакцинацијата низ цела Европска унија, каде Германија сега има ротирачко претседателство до крајот на годината, веројатно ќе почне на 27 декември.

Под германски притисок, Европската агенција за лекови вчера објави дека ќе донесе одлука за одобрување на вакцината на Фајзер/БиоНТех на 21 декември – една недела порано од планираното.

Институтот Роберт Кох соопшти за рекорд на смртни случаи во Германија од 952 лица поврзани со коронавирусот во последните 24 часа. Бројот на новоинфицирани е близу 28 илјади.

Вкупно скоро 23.500 луѓе починаа во Германија од компликации предизвикани од коронавирусот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This