January 17, 2022, 6:06 am

„Пocтoи pизик пo чoвeчки живoти“: Ha Австралија и ce зakaнyвa cилeн тpoпcки циклoн, ce пoдгoтвyвaaт зacoлништa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Тропскиот циклон Сероха станува се посилен и се движи денес кон западот на Австралија, каде службите за итни случаи подготвуваат засолништа за претстојните силни налети на ветрот и обилните врнежи од дожд.

Официјални лица во заливот Ајкула во градот Денам апелираа до своите сограѓани да се евакуираат, а на граѓаните на Џералдтон им се даваат вреќи со песок за правење насипи поради можни поплави, објави Ројтерс, пренесува Танјуг.

– Постои потенцијален ризик за човечки животи и уништување на имот и куќи. Мораме да се движиме и да бидеме подготвени да се тргнеме од циклонот – објави противпожарната служба.

Циклонот од втора категорија се движи забрзано кон југоисток и постои можност тој да се претвори во тропска бура од 3-та категорија, по што следат налети на ветрови до 224 километри на час, објави метеоролошката служба.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This