January 27, 2022, 9:29 am

По Велика Британија, Бахреин e втopaтa зeмјa вo cвeтoт коja ја oдoбpи вakцинaтa нa „Фајзер“ пpoтив Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Kралството Бахреин е втора земја во светот што одобри итна употреба на вакцината против ковид-19 на американската компанија „Фајзер“ и „БиоНТек“.

Дозволата е издадена по детална анализа на сите достапни податоци, јави денеска државната новинска агенција на Бахреин.

Кралството не соопшти колку дози на вакцина се набавени ниту кога ќе почне вакцинацијата.

Бахреин претходно издаде дозвола за итна употреба и на кинеската вакцина што ја разви Синофарм.

Вакцината што ја развија американската компанија „Фајзер“ и германската „БиоНTек“, прва во средата ја одобри Велика Британија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This