January 17, 2022, 2:25 am

Портокалово пpeдупредување во БиХ поради обилни врнежи на дожд

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Федералниот хидрометеоролошки завод на БиХ (ФХМЗ) издаде портокалово предупредување за утре поради обилните врнежи, а предупредувањето е издадено за подрачјето на Херцеговина и југозападна Босна.

Според предупредувањето, очекуваното количество врнежи се движи од 40 до 60 литри на метар квадратен, локално до 70 литри на метар квадратен, пренесува Klix.ba

Според ФХМЗ, утре во Босна и Херцеговина ќе биде умерено до претежно облачно време, претпладне се очекуваат врнежи од дожд во јужните и југозападните предели, а во текот на денот во останатите делови се очекуваат врнежи.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This