January 17, 2022, 2:56 am

Расте веројатноста за paспад на Соединетите Американски Држави

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Веројатноста за колапс на САД денеска е значително поголема во споредба со почетокот на милениумот, пишува британскиот колумнист за Блумберг, Макс Хестингс

Хестингс овој заклучок го носи врз основа на анкетата на Универзитетот во Вирџинија, според која 52 отсто од поддржувачите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја поддржуваат идејата републиканските држави да формираат посебна држава. Истовремено, 41 отсто од испитаниците кои гласале за актуелниот лидер Џо Бајден, имаат сличен став во однос на демократските држави.

Како што истакна Хестингс, САД постојано растеа од своето основање, но секогаш беа поделени поради политички и други причини.

Тој изрази мислење дека не треба да се очекува веднаш САД да се распаднат, иако веројатноста за тоа сега е значително поголема од пред 20 години.

Исто така, минатата година, конзервативниот професор по право на Универзитетот Џорџ Мејсон, Френк Бакли, објави книга во која се тврди дека САД се зрели за отцепување… Има многу да се каже за распадот на Америка“. Во меѓувреме, левичарот Ричард Крајтнер, соработник на Нацијата, го напиша „Отцепување“, во кој се тврди дека Американците мора да ја завршат работата за реконструкција по граѓанската војна или целосно да се откажат од Унијата.

Очигледно, отцепување во САД е неизбежно. Но, таквиот развој на настаните, односно неговата цена, доколку дојде до тоа, би била многу повисока не само за САД, туку и за целиот западен свет од кој било обичен распад на ОК, па дури и на Европската унија.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This