January 20, 2022, 12:04 am

Русија и Кина го продолжија Договорот за пријателство и соработка помеѓу двете земји

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг денеска објавија продолжување на 20-годишниот договор за пријателство и соработка меѓу нивните земји.

Во разговор со Кси преку видео конференција, Путин рече дека Сино-рускиот договор за пријателство, потпишан во 2001 година, ја воспостави поддршката на двете сили за одбрана на националното единство и територијалниот интегритет, објави Ројтерс

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This