January 20, 2022, 12:21 am

Русија со остра реакција за блokирањето на руските твитер профили

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руската страна ќе се справи со причините за блокирање на „руските“ сметки на Твитер, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Коментирајќи за блокирањето на сметката, Захарова рече дека тоа е „интересна формулација“.

„Милиони корисници можат да влезат во таа категорија. Дури и ресурсите на Навални и неговите соборци влијаат на Соединетите држави и на Европската унија, со оглед на брзината со која се тангираат антируските санкции на барање на„ агентите на влијание“, додаде таа.

„Ќе се позанимаваме со основите на блокирање и ќе дадеме експертско мислење“, заклучи Захарова.
Претходно, Твитер објави дека отстрани 100 руски профили што ја поткопуваат вербата во НАТО и наводно се обидуваат да влијаат на Соединетите држави.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This