January 17, 2022, 5:37 pm

Русија со пpoтестна нота до амбасадата на САД во Москва поради вoeните активности покрај руската граница

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за надворешни работи на Русија денеска и предаде протестна нота на американската амбасада во Москва со предупредување за опасните последици од провокациите во близина на руските граници, изјави портпаролката на МНР Марија Захарова.

Воените активности на САД и земјите-членки на НАТО долж периметарот на руската граница, вклучувајќи борбени авиони и опасните поморски маневри, продолжуваат да растат.

„Американската армија и нејзините сојузници во НАТО преминаа од обиди за тестирање на системот за заштита на нашите граници кон провокации против цивилни авиони, загрозувајќи ја безбедноста на воздушниот простор и човечките животи“, рече Захарова.

„Во врска со овие провокативни дејствија, на Амбасадата на САД во Москва денеска и беше врачена протестна нота со предупредување на опасните последици од ваквата непромисленост“, рече Захарова во изјавата објавена на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи, пренесува ТАСС.

На 3 декември, над Црното Море, воен авион на НАТО се приближи до патничкиот авион Ербас А330, кој летал од Тел Авив за Москва.

„Росавијација“ објави дека авионот на НАТО летал со интензивно намалување на висината, поради што ја прекинал рутата наменета за цивилни авиони.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This