January 19, 2022, 9:14 am

Се апсат хрватски антиваксери под сомнение за тероризам

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Хрватска се апсат антиваксери, за кои постои сомнеж дека поттикнуваат тероризам.

Припадниците на пет полициски администрации во пет хрватски окрузи приведоа најмалку пет лица, меѓу кои и Марко Францишковиќ, водачот на протестите против вакцинацијата, кои се осомничени за јавно поттикнување тероризам, пренесува хрватскиот портал Индекс.

Се наведува дека станува збор за истрага поради сомневање за дејствија кои поттикнуваат кршење на основните уставни, политички и економски структури на Хрватска со напаѓање на физичкиот интегритет на други лица и јавни објекти.

Во наредните денови полицијата ќе работи на прибирање докази со претрес на објекти, возила и друга опрема.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This