January 20, 2022, 12:51 am

Словачка ја продолжи вонредната состојба до 19 март

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Словачкиот парламент во петокот одобри продолжување на вонредната состојба поради пандемијата на коронавирусите до 19 март. После пленарната дебата што траеше со прекини од средата, големото мнозинство присутни пратеници денес гласаа за предлогот на владата.

Вонредната состојба беше прогласена на 1 октомври минатата година и беше продолжувана неколку пати, а сега важи до 19 март.

Овозможува присилно вработување на здравствени работници и нивно распоредување во други болници и други работни места, како и забрана за јавни собири. Полицискиот час е воспоставен од почетокот на годината, но тешко е да се контролира поради многу исклучоци.

Словачка досега објави скоро 7.000 смртни случаи од ковид-19. 303.420 лица се заразени од почетокот на пандемијата.

Земјата има 5,5 милиони жители. Бројот на нови инфекции на 100.000 жители е 526 во последните 14 дена, повеќе од четири пати повеќе отколку во Германија.

Со 239,3 смртни случаи од ковид-19 на милион жители во последните 14 дена, Словачка е на првото место во Европа.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This