January 24, 2022, 11:01 am

Снежна лaвина затpупа скијачи во Салцбург

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Лавина на врвот Лакен кај Твенг во австриската провинција Салцбург денеска затрупа тројца скијачи, од кои еден загина.

Спасувачките екипи успеале да ги пронајдат и да ги ископаат од снегот.

Едно лице е ископано од снегот мртво, едно морало да се реанимира и со хеликоптер е префрлено во болница поради тешки повреди, изјави претставникот на Црвениот крст, Антон Силхер.

Се уште се трага по еден скијач, додаде тој во изјава за агенцијата АПА.

Трет степен на опасност од лавина е прогласен денеска во регионот.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This