January 28, 2022, 1:34 pm

Столтенберг пpeдупредува: Русија скапо ќе плати за секој обид за инвaзиja на Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја предупреди Русија дека скапо ќе ја чини секој обид за инвазија на Украина.

Столтенберг тврди дека Русија има акумулирано тешка воена опрема, тенкови и војници подготвени за борба во близина на Украина.

Генералниот секретар на НАТО тврди дека ова е втор пат годинава Русија да натрупа голема и невообичаена концентрација на сили во регионот, која вклучува тенкови, артилерија, оклопни единици, беспилотни летала, системи за електронско војување и единици подготвени за борба. АП.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This