January 18, 2022, 2:37 am

Судот oдби да ги оcлободи Тачи и другите припадници на УЧК обвинети за вoeни злocторcтва

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Судијата за претходната постапка на Специјализираните комори на Косово, со седиште во Хаг, го одби барањето на бранителите на поранешниот врховен командант на ОВК и претседателот на Ташим Тачи за привремено ослободување.

Истата одлука ја донесе во врска со барањето на бранителите Реџеп Селими, Кадри Веселји и Јакуп Красниќи, кои заедно со Тачи се обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото, беше објавено денеска од тој суд во Хаг, јави Танјуг.

Судијата смета дека само притворот може да ги отстрани ризиците од нивно бегство, попречување на постапката, влијание врз сведоци и извршување на понатамошни кривични дела, се наведува, меѓу другото, во одлуката на судијата.

Бранителите на обвинетите побараа ослободување од притвор и одбрана, нудејќи гаранции дека нема да избегаат, барајќи замена на притворот за домашен притвор и други мерки, но судијата сметаше дека тоа не е доволно.

Тачи и другите беа уапсени на почетокот на ноември 2020 година.

Сите четворица поранешни началници на ОВК се обвинети за голем број воени злосторства и злосторства против човештвото и се товарат за злосторства на 40 места каде што луѓето биле неосновано лишени од слобода, мачени и убивани и се соочувале со доживотен затвор.

Обвинението тврди дека злосторствата обвинети против нив биле извршени најдоцна во март 1998 година до септември 1999 година на повеќе места во Косово, како и во Кукс и Кахан, во северна Албанија.

Според обвинението, делата ги сториле припадници на ОВК против стотици цивили и лица кои не биле активни учесници во воените дејствија.

Во обвинението се тврди дека Тачи, Весељи, Селими и Красниќи носат индивидуална кривична одговорност, под различни форми на кривична одговорност, за злосторства извршени во контекст на вон меѓународен вооружен конфликт на Косово, кои беа дел од широко распространет и систематски напад врз лица осомничени дека биле против ОВК.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This