January 17, 2022, 1:15 am

Таравари: 20 години Албанците во оваа земја пaтат од ДУИ, нашата цел е да ја смениме ова kpиминална власт, а кукла премиер не ни треба

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Градоначалникот на општина Гостивар и генерален секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари, вечерва во „Тема на денот“ во Сител телевизија, истакна дека 20 години Албанците во оваа земја патат од ДУИ, која е несменета власт, а целта на партијата е да ја смени оваа криминална власт, а за нов премиер од СДСМ Таравари рече дека кукла премиер не и треба на оваа држава.

-Ние имаме цел, ние се договориле следните четири години да ја биеме битката, дали ќе бидеме опозиција или власт без разлика целта е да ја смениме криминалната власт во земјава, 20 години Албанците во земјава патат од ДУИ, од не сменета власт и во бившиот режим и во сегашниот хибриден режим, вели Таравари.

– И ние сме за евроинтеграции на државата вели тој, изгласавме промена на Устав заради НАТО, тоа е стратешка цел и повторно сите закони кои биле за тоа нашата партија ги гласала, а без Алтернатива оваа влада немаше да опстои ниту еден месец, а и ваква ситуацијата со оваа влада не е одржлива, појасни тој.

-Нам не ни требаат кукли водачи и кукли премиери, има две причини зошто оваа влада не може да опстојува долг период, првата е нестабилноста во СДСМ, а второ повеќе коалициски партнери кои имаат по 10, 15 пратеници, со кои комуницирам и знам дека повеќе од нив се незадоволни и имаат огромни ветувања од СДСМ за одредени функции во Владата за кои за новиот премиер ќе бидат невозможна мисија за да ги исполни на сите желбите, а ДУИ знае да потенцира во такви ситуации и ако дојде нов премиер од СДСМ тие ќе постават нови услови кои ќе ја ослабуваат позицијата на СДСМ, објасни Таравари.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This