January 17, 2022, 1:18 am

Твитер забpaни споделување на туѓи видеа и фотографии без согласнот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Твитер денеска објави дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како што се фотографии и видеа, на својата платформа, без согласност на лицето кое се наоѓа на нив.

„Кога поединци или овластени претставници на лицата чии фотографии или видео снимки се споделени ќе не известат дека не дале согласност за споделување на нивните приватни фотографии или видеа, ние ќе ги отстраниме“, соопшти Твитер.

Политиката за приватност на компанијата веќе забранува споделување на туѓи приватни податоци, како телефонски броеви, адреси и лични карти, потсетува Ројтерс

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This