January 24, 2022, 11:24 am

Убиeни пет дeмонcтранти откако вoeно возило влета во толпата народ на пpoтeстите во Мјанмар

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Петмина демонстранти се убиени, а најмалку 15 се уапсени откако безбедносните сили на Мјанмар утрово во Јангон извршија рација врз противниците на воениот удар во земјата, јави локалниот информативен портал „Мјанмар сега“.
Очевидци од местото на настанот изјавија дека десетици луѓе се повредени. Фотографиите и видеата на социјалните мрежи покажуваат како возило удира во демонстранти и тела кои лежат на патот.

Антивоените протести продолжуваат и покрај убиството на повеќе од 1.300 луѓе од државниот удар на 1 февруари. Протестите често се организираат во помали групи кои изразуваат противење на соборувањето на избраната влада предводена од нобеловката Аунг Су Чи и враќањето на воената власт.

Опозициската влада во сенка соопшти дека е тажно да се види како се газат и убиваат мирни демонстранти

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This