January 24, 2022, 12:23 pm

УХМР најавува нова снежна покривка – од утре повторно врнежи и засилен северен ветер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Метеоролозите за утре најавуваат претежно облачно време со пообилни врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе надминуваат 20 л/м2. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Поради спуштање на постудена воздушна маса, во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег понекаде и на повисоките места.

Утринските температури ќе се движат од две до осум степени, а дневните од 3 до 14 степени.

Во вторник поради спуштање на постудена воздушна маса ќе настапи заладување со засилен северен ветер, а врнежите од дожд, ќе преминуваат во снег и на некои пониски места. На планините и на некои од повисоките места ќе се формира нова снежна покривка.

Во среда времето наутро ќе студено до -6 степени, а преку денот претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Нови снежни врнежи метеоролозите најавуваат за четврток.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This