January 28, 2022, 12:28 pm

УШТЕ ЕДНА ОСТАВКА ВО АНТИКОРУПЦИСКА:Јавното обвинителство отвори истрага

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Жаклина Дамчевска денеска поднесе оставка од функцијата. Претходно оставка поднесоа и претседателот на ДКСК, Игор Тантуровски како и нејзиниот член, Горан Миленков.

 

Тие се повлекоа од функциите откако беше објавен ревизорскиот извештај во кој се наведени сомневања за исплата на фиктивни патни налози и трошења на буџетски пари. Јавното обвинителство отвори истрага за наводите на ревизорите.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски го поздрави таквиот чекор на антикорупционерите и порача дека е добро што дошло време да се поднесуваат оставки од морални причини.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This