January 28, 2022, 12:14 pm

Филипче промаши за „малку“: Вo Македонија досега рeчиси 90 000 зapазени, пoчинaле 2682 лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

На почетокот на пандемијата, министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека очекува бројот на заразени во Македонија да достигне околу 2000.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 38330, активни 9985
Куманово 4981, активни 477
Дебар 704, активни 134
Штип 3421, активни 194
Прилеп 4440, активни 305
Тетово 4939, активни 706
Струга 2126, активни 196
Велес 2933, активни 392
Битола 3162, активни 366
Охрид 2633, активни 443
Кавадарци 2372, активни 463
Гостивар 3515, активни 444
Гевгелија 1242, активни 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 2456, активни 453
Крива Паланка 697, активни 94
Радовиш 668, активни 77
Крушево 188, активни 35
Кочани 1687, активни 155
Пробиштип 472, активни 34
Демир Хисар 240, активни 27
Македонски Брод 236, активни 16
Пехчево 173, активни 24
Берово 557, активни 55
Валандово 323, активни 31
Виница 474, активни 58
Делчево 710, активни 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 206, активни 14
Свети Николе 1061, активни 71
Кичево 1645, активни 190
Ресен 692, активни 125
Неготино 1106, активни 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This