(Фото) XAOC ВО ДЕБAP: Блokaди на патиштата, пoжap над градот, апokaлиптични cцeни во Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Апоkaлиптични сцени, општина Дебар е под целосна блокада откако Владата денеска прогласи kpизна состојба во регионот на Дебар и Центар Жупа. Како што може да се види од фотографиите градот затворен за сите влегувања и излегувања поради панедмиjaта со кopoонавирусот.

Од Скопје кон Дебар патот е затворен со барикади и полициски пунктови кај Мавровска брана. Другата барикада е поставена на излез према Струга. Во градот може да се влезе само со лекарска документација дека сте сосема здрав.

За проблемот за дебарчани да биде уште поголем, над градот бесне голем шумскки пожар. Пожарот беснее во атарот на селото Татар Елевци, Дебарско, кое се наоѓа над градот. Првичните сознанија наведуваат дека прична за избувнувањето на пожарот е човечка негрижа. Во овој дел над градот во овој период од годината, чести се пожарите поради невниманието на оние кои ги чистат земјоделските површини или се оди на излет.

Веднаш по дојавата, Територијалната противпожарна едница и вработените од подружницата „Стогово“ на ЈП „Македонски шуми“ се на терен во гаснење на пожарот, но поради недостапниот терен тоа оди тешко.

Вчера вечер се започна со дезнифекција на населбите во градот. Дезинфекцијата започна во „Коњаре“ каде е жариштето на вирусот. Во следните денови ќе се продолжи и во другите населби и населени места. Јавното комунално претпријатие „Стандрад“ веќе неколку дена врши миење на улиците во вечерните часови, а денеска врши дезинфекција на сите јавни и прометни површини, контејнери, канти и корпи за отпад низ градот, како и спортските игралишта и терени.

Во градот имаме потврдени девет случаи со коронавирус додека 31 лице се во домашна изолација.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This