ЦЕЛО СДСМ ВО KAPAHТИН: Директорката на кожно била на состаноци во СДСМ и координации за листите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Информациите на Инфомакс говорат дека Д-р Цаца Билјановска назначена од  СДСМ за директор на клиниката за кожни болести освен што била во контакт со пациенти и повеќе од 100-тина лекари била во контакт и со сопартијци, односно учествувала на партиски активности.

Доктор Билјановска минатата недела била на состаноци во седиштето на СДСМ на Бихаќка како и на координациите за листи на пратеници кои активно се случуваа во овој предизборен период.

Таа пред 8 дена се вратилја од шопинг во Италија каде била изложена на вирусот и се заразила, а денеска потврда за присуството на коронавирусот имавме и од министерот за здравство Венко Филипче.

Покрај тоа што била на работни состаноси на Бихаќка, директорката на кожно имала и контакт со пациенти како и со колеги доктори, но она што најмногу загрижува е нејзиното присуство на конгрес на лекари во Скопје каде присуствувале повеќе од 100-тина нејзини колеги лекари, што пак може да предизвика тотален колапс на здравствениот систем.

Според препораките на Филипче, но и на Светската здравствена организација сите што биле во контакт со нејзе, вклучително и здравствен персонал и пациенти мора да бидат во карантин 14 дена!

Д-р Цаца Билјановска има основ да одговара и кривично за загрозување на здравје и заразни болести. Колку само за потсетување и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов пред една недела се врати од ризичен регион, односно Мадрид, Шпанија каде во живо го следеше натпреварот помеѓу Барселона и Реал Мадрид, но и тој не е во самоизолација и карантин.

 

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This