January 18, 2022, 2:33 am

Швајцарците одлучија, нема да се уkинат ковид сертификатите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Граѓаните на Швајцарија денеска на рефередум изгласаа Ковид сертификатите кои им се потребни за влез на настани и во ресторани да останат.

62 отсто од оние кои гласаа се изјаснија сертификатите да продолжат да се бараат, додека 38 отсто гласаа тие да се укинат.

На прес-конференција во Берн, министерот за внатрешни работи Ален Берсет рече дека резултатот ќе и овозможи на владата „да продолжи со напорите за пандемијата“ – особено нејзината поддршка за поединци и бизниси на кои тоа им е потребно.

Тој се осврна и на „гадната“ перспектива што ја покрена новата варијанта на омикрон и актуелната напната здравствена состојба во Швајцарија.

Во петокот, во земјата беа пријавени 8.032 нови случаи на Ковид-19, 50% повеќе од нивото на почетокот на минатата недела. Бројките моментално се удвојуваат на секои две недели.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This