January 27, 2022, 10:27 am

Што Пyтин навистина му кажа на Бajден

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин, сам, и американскиот претседател Џо Бајден, опкружен со помошници, конечно имаа своја тајна видео-врска конференција која траеше два часа и две минути – со преведувачи сместени во различни простории.

Тоа беше нивна прва сериозна средба откако тие лично се сретнаа во Женева минатиот јуни – прв самит Русија-САД од 2018 година.

Светската јавност е наведена да верува дека „војна“ во Украина е неизбежна, суштината е дека станува збор за спин.

Значи, да започнеме со едноставна вежба фокусирајќи се на клучното прашање на видео врската – Украина -, спротивставувајќи ги верзиите на Белата куќа и Кремљ за она што се случи.

Белата куќа: Бајден му стави „јасно“ до знаење на Путин дека САД и сојузниците ќе одговорат со „решителни економски и други мерки“ на воената ескалација во Украина. Во исто време, Бајден го повика Путин да ја деескалира состојбата околу Украина и да се „врати на дипломатијата“.

Кремљ: Путин му понуди на Бајден да ги поништи сите ограничувања за функционирањето на дипломатските претставништва. Тој истакна дека соработката меѓу Русија и САД се уште е во „незадоволителна“ состојба. Тој ги повика САД да не ја префрлаат „одговорноста на рамениците на Русија“ за ескалација на ситуацијата околу Украина.

Белата куќа: САД ќе ја прошират воената помош за Украина доколку Русија преземе чекори против неа.

Кремљ: Путин му рекол на Бајден дека Русија е заинтересирана да добие законски фиксни гаранции, исклучувајќи го проширувањето на НАТО кон исток и распоредувањето на офанзивни ударни системи во соседните земји на Русија.

Белата куќа: Бајден не му даде на Путин никаквo ветување дека Украина ќе остане надвор од НАТО.

Сега што навистина е важно: црвената линија.

Она што Путин дипломатски му кажа на тимот Бајден, седејќи на маса, е дека црвената линија на Русија – Украина надвор од НАТО – не може да се помести. Неприфатливо е исто така Украина да биде претворена во центар на базите на Империјата на Пентагон и домаќин на оружјето на НАТО.

Вашингтон може тоа да го негира до бесконечно, но Украина е дел од сферата на влијание на Русија. Ако ништо не се преземе за да се принуди Киев да се придржува до Договорот од Минск, Русија ќе ја „неутрализира“ заканата на свој начин.

Основната причина за сета оваа драма, отсутна во наративот на НАТО, е јасна: Киев едноставно одбива да го почитува Минскиот договор од февруари 2015 година.

Според договорот, Киев треба да му даде автономија на Донбас преку уставен амандман, наречен „специјален статус“; издаде општа амнестија; и да започне дијалог со народните републики Доњецк и Луганск.

Со текот на годините, Киев исполни речиси ништо од овие обврски – додека медиумската машина на НАТО постојано спинува дека Русија го прекршува договорот Минск.

Москва отсекогаш го почитувала Договорот од Минск – со кој Донбас се воспоставува како интегрален, автономен дел на Украина. Русија многу јасно стави до знаење, одново и одново, нема никаков интерес да промовира промена на режимот во Киев.

Пред видеоврската, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, забележа: „Путин „со голем интерес“ ќе ги слуша предлозите на Бајден за Украина.“ Дури и Белата куќа наведува дека тимот Бајден не предложил Киев да го почитува договорот од Минск. Значи, без оглед на тоа што Тимот Бајден можеби рекол, Путин, прагматично, ќе усвои пристап „чекај и види“, а потоа ќе постапи соодветно.

Во пресрет на состанокот, максималниот фокус на Вашингтон беше да се запре Северен тек 2 доколку Русија ја „нападне“ Украина.

Она што никогаш не се појавува од наративот за „инвазија“, што се повторува низ НАТО, е дека јастребите што летаат околу неизмерно поларизираниот САД, кородирани одвнатре, очајно имаат потреба од војна во она што воениот аналитичар Андреј Мартјанов го нарекува „земја 404“, црна дупка. Сосед со Европа.

Суштината на работата е дека империјалните европски вазали не смеат да имаат пристап до руската енергија: само американскиот ЛНГ.

И тоа е она што ги натера најекстремните русофоби во Вашингтон да почнат да се закануваат со санкции кон потесниот круг на Путин, руските производители на енергија, па дури и да ја исклучат Русија од SWIFT (систем на банкарско плаќање). Сето тоа требаше да ја спречи Русија да ја „нападне“ земјата 404.

Државниот секретар Тони Блинкен – присутен на видеоврската – рече пред неколку дена во Рига дека „ако Русија ја нападне Украина“, НАТО ќе одговори „со низа економски мерки со големо влијание“. Што се однесува до НАТО, тој е далеку од агресивен: само „одбранбена“ организација.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на почетокот на декември, на состанокот на Министерскиот совет на ОБСЕ во Стокхолм, веќе предупредуваше дека „стратешката стабилност“ во Европа „брзо еродира“.

Лавров рече: „НАТО одбива да ги разгледа нашите предлози за деескалација на тензиите и спречување на опасни инциденти… Напротив, воената инфраструктура на алијансата се приближува до границите на Русија… Кошмарното сценарио за воена конфронтација се враќа“.

Затоа, не е ни чудо што суштината на работата, за Москва, е нападот на НАТО. Наративот за „инвазија“ е груба лажна вест продадена како факт. Дури и Вилијам Барнс од ЦИА призна дека американските разузнавачи немале информации да дојдат до „заклучок“ дека Русија совесно ќе одговори на молитвите на War Inc. и конечно ќе спроведе „инвазија“ на Украина.

Сепак, тоа не го спречи германскиот сензационалистички портал да ги претстави целосните контури на рускиот блицкриг, кога вистинската приказна е обидот на САД и НАТО да ја турнат „земјата 404“ да изврши самоубиство со напад на народните републики Доњецк и Луганск.

Таа правно обврзувачка гаранција

Невозможно е да се очекува видео врската да даде практични резултати. Бидејќи НАТО останува заглавен во концентрични кризи, сегашното ниво на висока тензија меѓу НАТО и Русија е подарок од небото во смисла на одржување на пригодниот наратив за надворешно словенско зло. Тоа е, исто така, дополнителен бонус за комплексот воено-индустриско-разузнавачки-медиумски тинк-тенк.

Тензијата ќе продолжи да врие без да стане вжарена само доколку НАТО не се прошири во каква било форма внатре во Украина. Дипломатите во Брисел рутински коментираат дека Киев никогаш нема да биде прифатен како членка на НАТО. Но, ако работите можат да се влошат, тие ќе се влошат: Киев ќе стане еден од оние специјални партнери на НАТО, очајно сиромашен, гладен за територија, непријателски актер.

Путин бара од САД – кои дефакто раководат со НАТО – писмена, правно обврзувачка гаранција дека алијансата нема да напредува понатаму кон исток кон руските граници .

Тимот Бајден никако не може да испорача: тие би биле живи изедени од естаблишментот на War Inc. Путин ја проучувал својата историја и знае дека „ветувањето“ на тато Буш до Горбачов за проширување на НАТО беше само лага. Тој знае дека оние што го водат НАТО никогаш нема да се обврзат писмено.

Така, тоа му овозможува на Путин целосен опсег на опции за одбрана на руската национална безбедност. „Инвазија“ е шега; Украина, гнила одвнатре, обземена од страв, омраза и сиромаштија, ќе остане во неизвесност, додека Доњецк и Луганск ќе бидат постепено меѓусебно поврзани со Руската Федерација.

Нема да има војна на НАТО против Русија – како што самиот Мартјанов опширно покажа дека НАТО нема да издржи пет минути против руското хиперсонично оружје. А Москва ќе биде фокусирана на она што навистина е важно, геоекономски и геополитички: зацврстување на Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) и на Големото евроазиско партнерство.

Пишува: Пепе Ескобар за Азиски Тајмс

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This