авганистан

Стотици луѓе чекаат во редови за пасош, во желба да го напуштат Авганистан

Стотици луѓе денеска стојат во редови пред канцелариите за пасоши во авганистанската престолнина Кабул, еден ден откако талибанската влада соопшти дека повторно ќе почне да издава патни исправи. Како што пренесува „Гардијан“, многумина почнале да чекаат претходната ноќ, очајни да...

Авганистан може да стане најлошата катастрофа предизвикана од човештвото

Пакистанскиот премиер Имран Кан оцени дека давање поддршка за Авганистан е верска должност и додаде дека Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) има голема одговорност во овој поглед, јавува Анадолија. Кан им се обрати на учесниците на отворањето на 17. вонредна...

Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс. „Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе...

(Фото) Македонија им обезбеди привремен престој на четворица новинари од Авганистан кои добивале закани по живот од Талибанците

На Четворица авганистански новинари, Македонија им обезбеди привремен престој. Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти, информира Владата. Станува збор за ТВ и радио новинари кои работеле...

Авганистан пред нова вojна: Хезболах прeдупредува дека Исламската Држава има за цел да прeдизвика граѓанска вojна во Авганистан

Лидерот на либанското движење Хезболах, Саид Хасан Насралах, предупреди дека терористичката организација Исламска држава има за цел да ги разгори тензиите и да го внесе Авганистан во граѓанска војна. Изјавата следи неколку дена откако десетици лица загинаа и беа ранети...

САД и Beликa Бpитaниja пpeдyпpeдиja дa ce избeгнyвaaт хoтeлитe вo Кaбyл

 САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани да се држат настрана од хотелите во центарот на авганистанскиот главен град Кабул, особено познатиот хотел Серена. „Американските државјани кои престојуваат или се наоѓаат во близина на хотелот Серена, мора веднаш да...

(Видео) Децата од Авганистан се кријат под камиони во движење за да ја поминат границата

Во обид да прошверцуваат дел од стоката што можат да ја продадат во Пакистан, децата од Авганистан понекогаш ја минуваат границата на овој ужасно опасен начин и по двапати дневно. На видеата може да се видат бројни деца како трчаат...

Taлибaнцитe фopмиpaа cпeциjaлeн бaтaлjoн – ќe ce cocтoи oд 6oмбaши caмoy6иjци

Талибанците формираа специјален баталјон од бомбаши – самоубијци на северот од земјата за заштита на границите со Кина и Таџикистан, изјави заменик – гувернерот на провинцијата Бадакшан, Мула Нисар Ахмад Ахмади. „Специјален одред за самоубијци по име Лашкар-е Мансур ќе...

Австрија во шok: Тинејџер бeгaлeц од Авганистан cилyвaл седумгодишно девојче и го пpeтeпал татко и, доби само 30 месеци затвop

Судот во Австрија осуди тинејџерски бегалец од Авганистан на 30 месеци затвор, од кои е должен да одлежи само 10, откако сексуално злоставувал седумгодишно девојче. На жртвата и е доделена отштета од 500 евра. Во средата, судот во Рид, Горна...

(Фото) Taлибaнцитe oткpиja тajни cклaдиштa зa оpyжje штo Американците ги ocтaвилe зa cлyчaj дa ce вpaтaт вo Авганистан

Талибанците пронашле две тајни складишта за оружје, кои американските сили ги сокриле и напуштиле. Овие складишта имале за цел во случај американската војска да се врати во Авганистан, да служат како логистичка резерва на воена опрема. Магацините биле планирани за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img