Колумни

Еурека

Насловот го позајмив од големиот Антички математичар Архимед кој при секое ново осознавање или откривање го извикувал зборот ЕУРЕКА. Веќе...

Македонија

Одрон пред Миладиновци – сообраќајот пренасочен на една лента

Поради свлечиште и голем одрон на патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километри пред Миладиновци, сообраќајот е пренасочен само на една...

Економија

Европско првенство

Временска Прогноза

Социјални Мрежи

(Фото) Изгоре до темел куќа во Кисела Вода, Ѓорѓиевски најави помош и повторна изградба на домот

Вечерва изгоре до темел куќа во Кисела Вода во сопственост на Тони Атанасовски. Градоначалникот Ѓорѓиевски излезе на лице место и повика сите хумани граѓани и општествено одговорни компании и фирми да се вклучат и да помогнат Атанасовски повторно да...
spot_img

Време

Skopje
clear sky
19.8 ° C
19.8 °
19.8 °
77 %
0.5kmh
0 %
Tue
34 °
Wed
35 °
Thu
37 °
Fri
37 °
Sat
34 °

Религија

Викендов света архиерејска литургија на Плаошник

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 26-ти декември 2021 година, во манастирот св. Климент и Пантелејмон – Плаошник – Охрид,...

Прв ден на Божик – 25 декември неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Првиот ден на Божик 25 декември (сабота) е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопштија Министерството за труд и социјална...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански). Овој голем Свет отец на православната Црква беше од прочуен род; татко му...

Земјоделство

Видео вести

Балкан

Во Грција од денеска стапија на сила новите мерки – задолжително маска и на отворено

Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено...
- Advertisement -

Свет

Кои градови ја откажуваат нова година а кои ќе ја слават

Веќе некое време се чинеше дека можеме да ја дочекаме Новата година во големите градови низ светот на прослави кои потсетуваат на оние од...

Европа

Русија

Занимливости

Спорт

Технологија

Здравје

Автомобилизам

Арсенал