Uncategorized

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Приведен 33. годишен прилепчанец – расчистени две кривични дела

На 21.12.2021 полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи – ОВР Прилеп, по преземени оперативни мерки и дејствија, го лишија од слобода К.Ѓ.(33) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за две кривични дела, и тоа „разбојништво“, сторено...

Заминува и Димитров: Нови можни министри се Шилегов, Живковиќ..

Во новиот владин состав ќе има ротации во министерските места, речиси сите се веќе дел од извршната власт, а некои се актуелни политичари на раководни позиции во институциите, пренесува Канал 5. Иако досега никој не потврдува, контурите на тимот на...

Колку данок плаќа Илон Маск?

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, одговори на Твитер на повикот на американската сенаторка Елизабет Ворен, пишувајќи дека ќе плати повеќе од 11 милијарди долари данок оваа година. На почетокот на минатата недела, откако магазинот „Тајм“ го прогласи директорот на...

Селото Герман отсечено од цивилизација поради натрупан снег

Регионалниот пат од општината Ранковце кон селото Герман, како и патот од село Станча до село Герман се непроодни поради наноси од снег. – Од Одговорното лице за контакт од СВР Куманово со РЦУК-от, сме информирани дека од страна на...

Ова се новите министри од Алтернатива

Од Алтернатива вечерва преку соопштение информираат дека Централното претседателство на Алтернaтивa, на својата седница, дискутирало за носителите на јавните одговорности во државните институции на Република Македонија. Од таму додаваат дека Централното претседателство дискутирало за начелата на квалитетното претставување на Алтернатива,...

Шилегов го „заглавил“ град Скопје со преку 50 милиони евра, парите ги трошел во кафани

Градот Скопје е задолжен за повеќе од 50 милиони евра, откри денес на брифингот за новинари градоначалничката Данела Арсовска. Како што информираше Арсовска, претходното градско раководство преку нетранспарентни постапки за јавни набавки, кредити и други трошоци направило долг во градот...

Приватизацијата на Брзата помош ќе создаде cepиозни пpoблеми во ypнисаниот здpaвствен систем

Денес, на седница на Комисијата за здравство се наоѓаат спорните измени и дополнувања на Законот за здравствена заштита за кои беше објавено дека ќе бидат повлечени од собраниска процедура, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна пратеникот Синиша...

Без вода денеска неколку скопски улици

Без вода денеска од 11:10 часот се корисниците на улиците „Девол“, „Жданец“ и „Козле“ во скопската населба Нерези. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи – Скопје, прекинот е поради водоводниот уличен дефект од Ф 80 милиметри на...

ЛДП останува во Владата

Раководството на ЛДП, претседателот Горан Милевски, потпретседателите Моника Зајкова, Игор Велјановски и генералниот сектретар Боби Мојсоски, денес остварија работна средба со раковoдството на СДСМ, односно со новоименуваниот претседател Димитар Ковачевски, како и генералниот секретар Љупчо Николовски и премиерот Зоран...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img