албанија

Скандал во Албанија: Објавени лични податоци и плати на над 630.000 граѓани

– По објавувањето на личните податоци на албанските граѓани со право на глас пред априлските парламентари избори, денеска медиумите информираат за „нов скандал, кој е спротивен на Законот за заштита на личните податоци“. Албанскиот претседател Илир Мета напиша на Фејсбук...

Вучиќ најави поевтини кафани за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека се разговара како да се обезбедат повеќе попусти во хотелите и рестораните за граѓаните на трите земји. – Па да прашам дали ова не е најдиректна придобивка за сите вклучени во иницијативата....

(Видео) Албанец пaднa од јарболот во обид да го тргне српското знаме

Пред Владата на Албанија во Тирана започна протест против иницијативата „Отворен Балкан“, организирана од албанската опозициска Демократска партија на поранешниот премиер Сали Бериша. Протестот се организира во пресрет на доаѓањето на премиерот на Македонија, Зоран Заев и претседателот на Србија,...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Во Тирана состанок на иницијативата Отворен Балкан

Денеска и утре во Тирана ќе се одржи средба на иницијативата Отворен Балкан, на која е најавено учество на македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама. На оваа средба, меѓу другото, се...

Ова е дипломатско малтретирање – Амбасадорката на САД во Албанија се однесува како гувернер – Тврди Бериша

Продолжуваат репликите од далечна меѓу поранешниот албански претседател, експремер и лидер на опозициската Демократска партија, Сали Бериша и Амбасадата на САД во Тирана. Американската амбасада денеска му упати кодирана порака во врска со неговото прогласување персона нон грата од американскиот...

Албанците печалбари на семејства испратиле 541 милиони евра

Парите што Албанските иселениците им ги испраќаат на своите семејства, во периодот јануари-септември имале значителен раст од 71 милион евра, споредено со истот период минатата година, кога биле испратени околу 470 милиони евра. Според податоците на Централна банка на Албанија,...

Се вмешаа странските амбасади по нacилното влегување во седиштето на опозициската Демократска партија на Албанија

По вчерашната тензична ситуација и хаосот што се создаде по насилното влегување во седиштето на опозициската Демократска партија на Албанија, од страна на историскиот лидер Сали Бериша и неговите приврзаници, денеска актуелниот лидер Љуљзим Баша имаше едночасовна средба со...

Алapмантно во Албанија, поради поплавите ангажирани полицијата и apмијата, евакуирани дел од граѓаните

Се влошува состојбата со поплавите во Албанија, каде илјадници хектари земјоделско земјиште се под вода, поплавени се куќи, евакурани цели семејства. Со цел справување со стуацијата вклучени се армиските и полциски сили, како и медицински екипи со возила за брза...

Бериша го прeдизвика Стејт департментот: Однесете ги доkaзите против мене во Париз, во спротивно ја продолжувам мисијата

Поранешниот албански претседател, експремиер и историски лидер на опозициските демократи, Сали Бериша, на денешното Собрание на партијата, кое тој го свика, покрај другото, уште еднаш го „предизвика“ Стејт департментот во врска со неговото прогласување за „персона нон грата“. – Стејт...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img