February 6, 2023, 9:59 am

АМЕРИКА

ЕГЗОРЦИЗАМ: Убиени 6 деца и нивната бремена мајка при култистички ритуал

Казна од 50 години затвор им е изречена на членовите на панамската секта кои на 14 јануари 2020 година убиле шест деца и една трудница во обред за „егзорцизам“, соопшти обвинителство на Панама. „Судот изрече максимална можна затворска казна од...

Пaника во Америка поради мистeриозни eкcплoзии

Жителите во американските сојузни држави Њу Хемпшир и Масачусетс слушнале и почувствувале силен тресок, а официјалните лица работат на истрагата што точно се случило откога луѓето известиле дека слушнале нешто што звучело како експлозија и дека почувствувале голем потрес,...

(Фото) По 60 години под вода, исплови град во Америка

Градот во Америка „испловил“ по долга суша откако беше под вода 64. години. Градот Рокпорт беше дел од сојузната држава Јута, основан во 1860. година. Бил напуштен во 1957. година, кога владата одлучила оваа територија да ја претвори во вештачкото езеро...

Си-Ен-Ен: Aмepикa oди кoн paбoт нa бeзднaтa и гo влeчe cвeтoт со ceбe

Ова е игра со глобалната економија, оценува американската телевизија Си-Ен-Ен во денешниот коментар во врска со несогласувањето меѓу републиканците и демократите во Конгресот за подигнување на границата за задолжување на владата, за да може да продолжи да ги подмирува...

Најбрзо растечка верска група во Америка е групата која не верува во “ништо посебно”

Во април 1966 година, магазинот Тајм објавил насловна страница со прашањето „Дали е Бог мртов?“ и предизвикал гнев ширум САД. Но, денешната религиска сцена повеќе не е толку исклучива. Според неодамнешното истражување на аналитичката и консултантска компанија „Галуп“, за првпат...

Москва зaгpме: Сведоци сме на уште еден еkсперимeнт на Америка

Светот со ужас го гледа резултатот на уште еден историски експеримент на Вашингтон, изјави портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова. Таа така ја искоментира ситуацијата во Авганистан, каде талибанците стигнаа до престолнината Кабул, освојувајќи големи делови...

Се спремаат ли кинезите за војна: Американските шпионски сателити со застрашувачки снимки

Кина гради второ поле со ракетни силоси во своите западни пустини, што укажува на потенцијално проширување на кинескиот нуклеарен арсенал и ја доведува во прашање посветеноста на Пекинг кон својата стратегија за „минимално одвраќање“, покажа новото истражување на американските...

Рекорден раст на цените на станбените објекти во САД

Цените на станбените објекти во САД, според резултатите од март, покажаа максимална вредност, повисока дури и од 2005 година, се дознава од индексот Кејс-Шилер на S&P Global и Dow Jones (CoreLogic Case-Shiller Indices), главна мерка за цените на американската...

Путин ја стави Америка на листа на нeпpиjaтeли на Русија, ги пpoтepyвa сите американски дипломати од земјата

Руската влада објави список на непријателски земји, на кој се најдоа Соединетите Американски Држави и Чешка. Документот е објавен на официјалниот портал за правни информации на руската влада. Според окументот, дипломатската мисија на Чешка ќе може да вработи највеќе 19...

3axapoва за паѓањето на Бajден по ckaлите: Велат тоа било ветepoт, чудо што не рекоа дека се руckи xakepи

Портпаролката на МНР на Русија Марија Захарова на шеговит начин го прокоментира инцидентот со американскиот претседател Бајден кој три пати падна додека се качуваше во претседателскиот авион.p "Бајденовото паѓање по скалите на претседателскиот авион го објаснија едноставно„ Надвор беше многу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img