September 29, 2022, 9:08 pm

Ана Брнабиќ

Брнабиќ oбвини за caботажа во термоелектраната „Никола Тесла“

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека не ја исклучува можноста за саботажа во термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновац, велејќи дека сторителите ќе одговараат. „Нестручноста и неспособноста секако влијаеше, но имаше ли нешто друго... Ми се чини дека е премногу...

Брнабиќ co шokaнтнa изjaвa: Дoлгo и дeтaлно бил плaниpaн aтeнтaт вpз Вyчиќ

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека бил планиран атентат на претседателот Александар Вучиќ на откривањето на споменикот на Стефан Немања на 27 јануари годинава во Белград. „Планирано е долго и детално. Формирани се паралелни структури во Министерството за внатрешни работи...

Бpнaбиќ ja пoддpжyвa мepкaтa зa зaдoлжитeлнa вakцинaциja нa здpaвcтвeнитe paбoтници

Лекарите мора да се водат како пример, тоа е дел од нивната одговорност и верувам дека 100 отсто од здравствените работници треба да се вакцинираат против Ковид, изјави денеска премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. Како што јави допсиникот на МИА...

Брнабиќ: Инициjaтивaтa „Oтвopeн Бaлкaн“ oвoзмoжyвa peгиoнoт дa имa иднинa

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Иницијативата „Отворен Балкан“ ќе му овозможи на овој регион да има поинаква иднина, ќе овозможи поврзување на луѓето во регионот на сосема поинаков начин, поврзување на економијата и поинаков, многу подинамичен економски раст...

(Видео) Брнабиќ: Ckaндалозно е што никој не одговараше за нaпaдот врз Вучиќ во Сребреница

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека официјалните лица во Белград не добиле покана или планираат да одат во БиХ на годишнината од геноцидот во Сребреница додека не се расчисти нападот врз претседателот Александар Вучиќ во 2015 година. Денеска во Сребреница...

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со ЕУ во Луксембург. Брнабиќ смета дека во иднина ваквиот преседан може да се користи од други земји-членки на ЕУ. Според...

Брнабиќ: Курти е идеолошки фaнaтик со нула прaгматизам

Српската премеирка, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека со премиерот на Косово, Албин Курти, „нема разговори и договори и нема да има ниту заеднички договор“, јави дописникот на МИА од Белград. Брнабиќ повтори дека состанокот во Тирана пред неколку дена бил...

Брнабиќ: „Егзит“ ќe бидe cимбoл нa пoбедaтa нaд пaндeмиjaтa

Српската премиерка Ана Брнабиќ и Кризниот штаб на Србија, благодарение на успехот на масовната вакцинација и драстичното подобрување на епидемиолошката ситуација, официјално го означија 21 јуни како денот кога земјата ќе се врати на нормалниот живот и ќе овозможи...

Брнабиќ: Приштина ќе се обиде да направи нешто слично како Црногорската православна црква

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека не треба да се исклучи дека Приштина ќе се обиде да направи нешто слично на Црногорската православна црква (ЦПЦ) на територијата на Косово. Таа тоа го кажа по повод писмото на властите во Приштина...

Брнабиќ: Србија oчeкyвa ocлoбoдyвaњe oд Koвид-19 нa 21 јуни

Граѓаните на Србија од 21 јуни ќе можат да организираат прослави, најави премиерката Ана Брнабиќ, додавајќи дека услов за тоа е половина од возрасното население да биде целосно вакцинирано против ковид-19 дотогаш. „Од 21 јуни сакаме да ја отвориме Србија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img