October 2, 2023, 7:26 pm

безбедност

Тензии во БиХ: Изетбеговиќ ги повика НАТО да интервенираат

Заменик-претседателот на Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ рече дека заклучоците на Народното собрание на Република Српска за трансфер на надлежностите од БиХ на РС се антидејтонски активности и меѓународната заедница...

(Видео) Воени вежби на границата со Украина но не и инвазија – Тврди Русија

Стотина припадници на руските падобрански единици ќе одржат оваа седница вежби близу украинската граница, соопшти во четвртокот руското министерство за одбрана, а рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов истовремено изјави дека неговата земја подготвува воена инвазија врз Украина...

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC, која е под директна контрола на Советот на Европската унија и е дел од заедничката безбедносна и одбранбена политика на Унијата. Во борбената група HELBROC, која е предводена од Грција, со...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

Петков ќе се сретне со Ковачевски најрано во јануари: За Бугарија, Македонија е главна тема за националната безбедност

Бугарскиот претседател Румен Радев најави дека ќе свика Консултативен совет за национална безбедност за темата за Македонија во првата половина на јануари. – Важно е да имаме став на ова политичко тело за тоа што треба да се направи за...

Безбедносен ризик во БиХ: Хрватскиот претседател ја откажа посетата

За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат кон Нова Била и Босна Сребрена“ се откажува од безбедносни причини, соопштија од кабинетот...

Уапсен американски инжинер кој шпионирал за Русија

Инженер кој работел во фирма за одбранбена индустрија во САД е уапсен бидејќи се обидел да пренесе доверливи информации на вработен во ФБИ, за кого се мисли дека е руски агент, пренесува Агенција Анадолија (АА). Американското Министерство за правда соопшти...

НАТО ги постави условите за соработка со Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во петокот постави услови за работа со Русија на нејзиниот нов безбедносен предлог и понуди да работи со Москва за да се изгради нова доверба меѓу нив доколку земјата помогне да се намалат...

Русија им предложи безбедносен пакт на САД

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија доставила нацрт-документи во кои се наведени безбедносните аранжмани за кои сака да преговара со Соединетите Држави и нивните сојузници во НАТО поради зголемените тензии околу Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека висок...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img